Google Translate           
Handbill Transcription MAA
Handbill Transcription
Examination Circular No. 144
500. Nov., 1916

 Department of Education

 
Carter Scholarship
1916

 
The Minister of Education announces herewith the third award
of the Scholarships provided for by the Will of the late J. I. Carter,
of Sarnia. These Scholarships are awarded to the three candidates
who obtained the highest marks in the 1916 June Upper School
examinations in the city of Toronto and in each of the twenty-four
counties, or groups of counties named below. The values of the
Scholarships are as follows :— 

 
(1) To the competitor who obtained the highest aggregate of marks $100.00
(2) To the one who ranked second on the aggregate. $60.00
(3) To the one who ranked third on the aggregate. $40.00

 
Cheques for the amounts awarded will be issued by the Pro-
vincial Treasurer, in due course, to those named below and will
be sent in care of the Principal of the School from which they were
candidates.

 
Toronto, Nov. 10, 1916.

 
 

County

Rank

Name

School

Brant First​ Dunn, Gertrude Paris
Brant Second Deagle, Ross Brantford
Brant Third Adams, Grace Brantford

Bruce

First

Sutcliffe, Ruby A.

Chesley

Bruce Second Halliday, Anna D. Chesley
Bruce Third Ross, Nellie Chesley

Dundas, Stormont &

Glengarry

First

Grant,  Jean

Cornwall


 

Dundas, Stormont &

Glengarry

Second Rosenfeld, Rose Cornwall
Dundas, Stormont &

Glengarry

Third Hilliard, F. Ruth Morrisburg

Elgin

First

Moorehouse, Edna  L.

St. Thomas

Elgin Second Ferguson, Donald H. St. Thomas
Elgin Third Jackson, Helen K. St. Thomas

Essex

First

Bain, Lulu G.

Essex

Essex Second Tully, Oral L. Essex
Essex Third Shepley, Addie M Essex

Grey

First

McLean, Myra

Owen Sound

Grey Second Briggs, Joseph  B. Owen Sound
Grey Third Campbell, Frank C. Owen Sound

Haldimand

First

Inmar, Marjorie E.

Dunnville

Haldimand Second Laidlaw, Luella H. Dunnville
Haldimand Third Buzza, Florence L. Caledonia

Hastings

First

Thompson, Marjorie E.

Belleville

Hastings Second Dempsey, A. Evelyn Belleville
Hastings Third Elliott, Norah E. Belleville

Huron

First

Bell, John C.

Seaforth

Huron Second Johnston, W Victor Wingham
Huron Third Johnston, Muriel K. Goderich

Kent

First

Twobey, Eleanor

Chatham

Kent Second Cumming, John F Chatham
Kent Third West, George Ridgetown

Lambton

First

Lambert, Edith M.

Sarnia

Lambton Second Gray, Ross W Sarnia
Lambton Third Sharpe, Jessie M. Sarnia

Lanark

First

Millar, Bertram 0.

Smith’s Falls

Lanark Second Robertson, Marion E. Perth
Lanark Third Rabb, Kenneth S. Perth
 

 

County

Rank

Name

School

Leeds

First

Russell, Estella E.

Brockville

Leeds Second Mitchell, Vida G. Brockville
Leeds Third MacLeod, Muriel Kemptville

Middlesex

First

Sowers,  Roy V.

London

Middlesex Second Lucas, George H. W. London
Middlesex Third Hodder, William J London

Ontario

First

Watson, Mary E. 

Port Perry

Ontario Second Long, Hilda M. Whitby
Ontario Third Warne, William H. Oshawa

Oxford

First

Edgington, M. Jean K.

Woodstock

Oxford Second Thornton, Edith M. Woodstock
Oxford Third Alderson, Bessie Ingersoll
Perth First McTavish, Wilson C. Stratford
Perth Second Armstrong, John M. St. Mary’s
Perth Third Bell, David W. Stratford

Renfrew

First

Imbless, J. Laurent

Renfrew

Renfrew Second Stevenson, Muriel G. Renfrew
Renfrew Third Fisher, H. Elizabeth Pembroke

Simcoe

First

Mort on,  Mary I.

Barrie

Simcoe Second McDermid, Ina E. Collingwood
Simcoe Third Giffen, Robert  J Collingwood

Waterloo

First

Sachs, Alphonse

Galt

Waterloo Second Lang, Harold W. Kitchener
Waterloo Third Zarnke, Egbert E. Kitchener

Welland

First

Bracken, Evelyn G.

Niagara Falls
Welland Second Kellam, Margaret C. Niagara Falls
Welland Third Lowry, Charles A. Niagara Falls

Wellington

First

Dawson, Grace L.

Guelph

Wellington Second Bowman, Mary E. R. Guelph
Wellington Third Oakes, Walter A. Guelph

Wentworth

First

Fisher, Edith M.

Hamilton

Wentworth Second Coutts, Martha J. Hamilton
Wentworth Third Lewis, John H. Hamilton

York

First

Eagleson, R. Laverne

 

Markham

York Second ​Macdonald, Allan Weston​
York Third ​Clark, Marion L. ​Markham

Toronto

First

Williamson, MaryE.

Parkdale C. I.

Toronto Second Eadie, Hazel Parkdale C. I.
Toronto Third Baker, Vernon E. Oakwood C.I.
​​​
 
Share |
Connect With YRDSB!
York Region District School Board Twitter Feed
York Region District School Board YouTube Channel
York Region District School Board Linkedin
YRDSB Mobile App
Privacy Policy / Copyright / Disclaimer

© York Region District School Board. All Rights Reserved.
60 Wellington Street West, Aurora, ON. L4G 3H2